Znajomość języka obcego zdobyta metodą edukacji dwujęzycznej umożliwia poszerzanie horyzontów i perspektyw. Nauka przedmiotów w innym języku poprawia zdolność koncentracji, ćwiczy pamięć, uczy samodzielności, rozwija kreatywność oraz przede wszystkim daje możliwość swobodnego komunikowania się w tym języku, rozumienia i interpretacji tekstów kultury, korzystania z oryginalnych źródeł wiedzy, a także przygotowuje ucznia do zdobywania kolejnych szczebli edukacji z nauczaniem dwujęzycznym.
Nasi nauczyciele to wysoko wykwalifikowani specjaliści od nauczania dwujęzycznego oraz wykładanego przez siebie przedmiotu. Dlatego nauczanie odbywa się na podstawie autorskich programów nauczycieli poszczególnych zajęć.
Szkoła Podstawowa nr 5 im. Janusza Kusocińskiego w Świdniku w roku szkolnym 2023/2024 zamierza organizować naukę w klasie VII:
- dwujęzycznej z językiem angielskim – do 28 miejsc,
- dwujęzycznej z językiem hiszpańskim – do 28 miejsc.
Termin składania wniosków: od 13.03.2023 r. do 31.03.2023 r.
Planowany termin sprawdzianu predyspozycji językowych do 26.05.2023 r.
ZASADY PRZYJĘĆ
Zgodnie z art. 25 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r., poz. 910):
- W szkołach publicznych i niepublicznych, z wyjątkiem szkół artystycznych, branżowych szkół I stopnia, branżowych szkół II stopnia i szkół policealnych, mogą być tworzone oddziały dwujęzyczne.
- W przypadku szkoły podstawowej oddziały dwujęzyczne, o których mowa w ust. 1, tworzy się począwszy od klasy VII.
1. Na rok szkolny 2023/2024 przeprowadza się postępowanie rekrutacyjne do oddziału dwujęzycznego utworzonego w klasie VII ośmioletniej szkoły podstawowej, o którym mowa w art. 25 ustawy – Prawo oświatowe, w pierwszej kolejności przyjmuje się uczniów tej szkoły, którzy:
1) otrzymali promocję do klasy VII;
2) uzyskali pozytywny wynik sprawdzianu predyspozycji językowych przeprowadzanego na warunkach ustalonych przez radę pedagogiczną.
2. W przypadku większej liczby kandydatów spełniających warunki, o których mowa w ust. 1, niż liczba wolnych miejsc w oddziale, o którym mowa w ust. 1, na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę łącznie następujące kryteria:
1) wynik sprawdzianu predyspozycji językowych - maksymalnie 100 punktów [1].
2) wymienione na świadectwie promocyjnym do klasy VII szkoły podstawowej oceny z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego, za oceny wyrażone w stopniu:
a) celującym - przyznaje się po 18 punktów;
b) bardzo dobrym - przyznaje się po 17 punktów;
c) dobrym - przyznaje się po 14 punktów;
d) dostatecznym - przyznaje się po 8 punktów;
e) dopuszczającym - przyznaje się po 2 punkty [2].
3) świadectwo promocyjne do klasy VII szkoły podstawowej z wyróżnieniem - 7 punktów [2].
3. W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego lub jeżeli po zakończeniu tego etapu oddział, o którym mowa w ust. 1, nadal dysponuje wolnymi miejscami, na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę łącznie kryteria, o których mowa w art. 131 ust. 2 ustawy Prawo oświatowe, tj.:
1) wielodzietność rodziny kandydata;
2) niepełnosprawność kandydata;
3) niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata;
4) niepełnosprawność obojga rodziców kandydata;
5) niepełnosprawność rodzeństwa kandydata;
6) samotne wychowywanie kandydata w rodzinie;
7) objęcie kandydata pieczą zastępczą.
Kryteria o których mowa powyżej mają jednakową wartość.
4. W przypadku wolnych miejsc do oddziałów dwujęzycznych w publicznych szkołach podstawowych na trzecim etapie postępowania rekrutacyjnego, mogą być przyjęci kandydaci niebędący uczniami tej szkoły, którzy przystąpili do tego postępowania.
[1] Zgodnie z warunkami określonymi przez szkołę.
[2] Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 sierpnia 2019 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów (Dz.U. z 2022 r., poz. 2431)
- PRZYJMOWANIE DO ODDZIAŁU DWUJĘZYCZNEGO SZKOŁY PODSTAWOWEJ (informację ogólne oraz zasady przyjęć)
Rekrutacja do oddziału dwujęzycznego na rok szkolny 2023/2024 będzie odbywała się w sposób tradycyjny bez wykorzystania systemu elektronicznego „Nabór Szkoły Podstawowe" VULCAN.
Do oddziału dwujęzycznego w publicznej szkole podstawowej przyjmuje się w pierwszej kolejności ucznia tej szkoły, który:
1) złożył wniosek do dyrektora szkoły w terminie wynikającym z harmonogramu rekrutacji,
2) otrzymał promocję do klasy VII;
3) uzyskał pozytywny wynik sprawdzianu predyspozycji językowych przeprowadzanego
na warunkach ustalonych przez radę pedagogiczną.
- W przypadku większej liczby kandydatów spełniających ww. warunki, niż liczba wolnych miejsc w oddziale, na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę łącznie następujące kryteria:
1) wynik sprawdzianu predyspozycji językowych;
2) wymienione na świadectwie promocyjnym do klasy VII szkoły podstawowej oceny z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego;
3) świadectwo promocyjne do klasy VII szkoły podstawowej z wyróżnieniem.
- W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego lub jeżeli po zakończeniu tego etapu oddział nadal dysponuje wolnymi miejscami, na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę łącznie kryteria ustawowe, o których mowa w art. 131 ust. 2 tj.
- wielodzietność rodziny kandydata;
- niepełnosprawność kandydata;
- niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata;
- niepełnosprawność obojga rodziców kandydata;
- niepełnosprawność rodzeństwa kandydata;
- samotne wychowywanie kandydata w rodzinie;
- objęcie kandydata pieczą zastępczą.
Wskazane kryteria mają jednakową wartość.
Dokumenty niezbędne do potwierdzenia ww. kryteriów :
1) oświadczenie rodzica/opiekuna prawnego o wielodzietności rodziny kandydata;
2) kopia orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 100);
3) kopia prawomocnego wyroku sądu rodzinnego orzekającego rozwód lub separację lub akt zgonu oraz oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem;
4) kopia dokumentu potwierdzającego objęcie dziecka pieczą zastępczą, zgodnie z ustawą
z dnia 9 czerwca 2011 r., o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2022 r. poz. 477 i 1700).
Kopie dokumentów winny być poświadczone za zgodność z oryginałem przez rodzica/opiekuna kandydata, natomiast oświadczenia złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń
UWAGA! Zgodnie z art. 150 ust. 7 ustawy prawo oświatowe, przewodniczący komisji rekrutacyjnej może żądać od wnioskodawcy dostarczenia dokumentów potwierdzających okoliczności zawarte w oświadczeniach dołączonych do wniosku lub może zwrócić się do Burmistrza Miasta Świdnik o potwierdzenie tych okoliczności.