71 lat temu, 1 marca 1951 roku, w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, wykonano wyrok śmierci na dowódcach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Od kilkunastu lat, w rocznicę ich śmierci obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Nie inaczej będzie w tym roku. Uroczystości odbędą się również w Świdniku.
Główną część obchodów zaplanowano na 1 marca. O godz. 17.00, na placu Konstytucji 3 maja odbędą się uroczystości z udziałem władz państwowych i samorządowych. O tej samej porze, na fasadzie budynku Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej wyświetlony zostanie też symbol pamięci Żołnierzy Wyklętych. Godzinę później, w kościele pw. NMP Matki Kościoła zostanie odprawiona msza święta w intencji żołnierzy drugiej konspiracji.
Organizatorami głównych obchodów są: Urząd Miasta Świdnik, Miejski Ośrodek Kultury oraz Strefa Historii. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął burmistrz Waldemar Jakson.
Historia zamknięta w obrazach
Częścią tegorocznych obchodów w Świdniku będą również wystawy. Pierwszą, zatytułowaną „Wyklęci – biografia Witolda Pileckiego”, będzie można zobaczyć od 28 lutego do 11 marca w Galerii Venus. Kolejna z ekspozycji pojawi się w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej. Wystawa „Niezłomni ze Świdnika” ma być dostępna od 1 do 8 marca.
Szkoły pamiętają
O Żołnierzach Wyklętych przypomną również świdnickie placówki oświatowe. 16 marca w Szkole Podstawowej nr 3 zaplanowano apel oraz wystawę portretów żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego. Z kolei 22 marca odbędzie się lekcja, którą poprowadzą pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej.
Zajęcia poświęcone Wyklętym będą prowadzone także w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1. Licealiści dowiedzą się, jak przebiegał proces przejmowania władzy przez komunistów w Polsce i na czym polegała działalność opozycji legalnej oraz podziemia antykomunistycznego. Z kolei uczniowie szkoły podstawowej będą charakteryzować postawy Polaków wobec władz komunistycznych.
Chętni wezmą też udział w X edycji Powiatowego Konkursu Plastycznego pod hasłem „Żołnierze Wyklęci – Niepokonani”, organizowanego przez Zespół Szkół nr 1 w Świdniku.