W dniach 26-31 lipca 6 uczniów i 2 nauczycieli wyjechało na Litwę, aby wziąć udział w obozie "We Care" na temat demokracji, praw człowieka, ekologii i ochrony dziedzictwa kulturowego. Polska grupa spędziła pierwszy dzień zwiedzając w Wilnie zabytki i miejsca związane z Polską, min. katedrę, w której pochowano królów Polski, pomnik Mickiewicza, schody Miłosza oraz obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej.
Obóz "We Care" rozpoczął się rano w czwartek 27 lipca, kiedy siedem delegacji uczniów i opiekunów spotkało się na dworcu autobusowym w Wilnie, aby udać się nad piękne jezioro w Dvarčėnų Dvaras w rejonie Alytus na Litwie. Delegacje pochodziły z pięciu szkół w Litwie, jednej w Polsce i jednej ze stanu Waszyngton w USA. Uczestnicy tego roku reprezentowali pięć różnych krajów: Litwę, Polskę, Ukrainę, Białoruś i USA. Przed rozpoczęciem obozu, delegacje z Polski i USA miały okazję spacerować po pięknych ulicach starego miasta Wilna, zwiedzać muzea i historyczne miejsca, wziąć udział w spotkaniu w ambasadzie USA oraz spróbować litewskiej kuchni.
Pierwszego dnia obozu tuż po rozpakowaniu bagaży w domkach, uczestnicy zrobili wspólne zdjęcia i zasiedli do smacznego obiadu. Następnie rysowali portrety siebie nawzajem na kopertach, które miały służyć jako obozowa poczta, aby mogli zostawiać sobie wiadomości i niespodzianki. Po kolacji, uczestnicy spotkali się ponownie, aby wspólnie opracować zasady obozowe odzwierciedlające wartości obozu i stworzyć kolorowe plakaty ilustrujące pięć najważniejszych zasad dla poszczególnych obszarów obozu, takich jak jezioro, ognisko, jadalnia i domki. Przed zachodem słońca, zespół prowadzący obozowe aktywności, zaprosił uczestników nad brzeg jeziora i opowiedział o znaczeniu ognia w słowiańskiej mitologii na przestrzeni wieków. Tomas i SImas zapalili mały ogień, który uczestnicy przekazywali sobie nawzajem z jeziora do ogniska. Po ognisku wszyscy wrócili do chatek zadowoleni i z niecierpliwością oczekując kolejnych zajęć z nowymi przyjaciółmi.
Drugiego dnia obozu "We Care" uczestnicy zostali obudzeni solówką na elektrycznej gitarze i szybko rozpoczęli poranne ćwiczenia. Tematem tego dnia były "Demokracje, Kraje, Języki oraz Nasze Prawa i Obowiązki". Po śniadaniu pracowali nad Drzewem Wiedzy, zapisując pytania na liściach i później zamieniając je w odpowiedzi na kolorowych kartkach w kształcie kwiatów. Losowali także tajemniczych przyjaciół do obozowej poczty. Podczas różnych zajęć poznawali się nawzajem i dowiedzieli się, że słowa "demokratyczny" lub "republika" w nazwie kraju nie zawsze oznaczają demokrację. Nauka pięciu języków była wyzwaniem, ale uczestnicy świetnie sobie poradzili. Wieczorem mieli zaszczyt gościć delegację z ambasady USA, min. attache kulturalnego Mojiba Ghaznawi oraz litewską absolwentkę programu Fulbright na Uniwersytecie Harvarda, Monikę Rogers,, a także poznać legendy swoich krajów i przygotować scenki krótkie przedstawienia.
Trzeciego dnia obozu uczestnicy wzięli udział w porannych ćwiczeniach i zgłębiali temat "Ekologia ma znaczenie! I historia też!". Dowiedzieli się o miejscach Światowego Dziedzictwa UNESCO i ważności recyklingu. Odkryli także, jak istotne jest dokładne analizowanie informacji przed wyrobieniem sobie opinii. Później odwiedzili Gruto Parkas - park z pomnikami i reliktami z okresu sowieckiego, odzwierciedlającymi negatywne aspekty sowieckiej ideologii. Po kolacji wysłuchali nastoletniego stypendystę programu Benjamin Franklin Transatlantic Fellowship, który wspiera relacje transatlantyckie. Prezentowali także zdjęcia zrobione podczas wycieczki ilustrujące wartości demokratyczne.
Czwartego dnia uczestników obudził lekki deszcz, dlatego odwołano poranne zajęcia "gimnastyki" na dworze. Po śniadaniu na Drzewie Wiedzy pisali na zielonych liściach pytania dotyczące dzisiejszego tematu: "Nasze Wartości: Osobiste, Społeczne, Globalne. Nasze Społeczeństwo: Przyszłość w Naszych Rękach! Organizacje Międzynarodowe." Podczas zajęć omawiano podstawowe wartości i stworzono kolorowe grafiki reprezentujące je. Następnie uczestnicy przeszli do zajęć dotyczących wartości społecznych. Wcielali się w role właściciela, lokatora i obserwatora, aby zrozumieć jakie wartości wpływają na nasze działania. Ambasada USA przysłała przedstawicieli z Armii USA i brygady NATO, aby opowiedzieć o swojej pracy w Europie, w tym w państwach bałtyckich. Żołnierze przedstawili prezentację na temat NATO, pozwolili też uczestnikom ubrać swój ekwipunek. Następnie grupy wzięły udział w warsztatach, podczas których mieli za zadanie stworzenie nowego demokratycznego społeczeństwa na wyspie. Ostatni wieczór zakończył się dyskoteką i wspólnymi zabawami, które trwały do białego rana.
Zdecydowana większość uczestników nie spała całą noc, kontynuując litewską tradycję ostatniego dnia obozu. Dlatego wszyscy rozpoczęli ostatni dzień obozu zaspani. Najpierw było śniadanie, świętowanie urodzin dwojga uczestników oraz podziękowania dla personelu kuchennego i właścicieli.
Attache kulturalny ambasady USA, Mojib Ghaznawi, oraz personel ambasady, Inga Sidrys i Vytas Neviera, którzy odegrali szczególną rolę w przygotowaniu obozu, przyjechali z Wilna, aby wziąć udział w uroczystej ceremonii wręczenia certyfikatów, zrobienia zdjęciami każdej delegacji oraz wspólnym zdjęciem na zewnątrz, gdy znów zza chmur wyjrzało słońce.
Podczas wspólnego powrotu do Wilna, zobaczyli przelatującego bociana, co jest oznaką szczęścia. Mają nadzieję, że oznacza to bezpieczny powrót do ich miast i krajów.
Dziękujemy ambasadzie USA oraz LAKMA za organizację obozu, za wszystkie otrzymane nagrody, a przede wszystkim za możliwość nawiązania nowych przyjaźni i poznania różnych kultur. Uczestnicy wykorzystają to, czego nauczyli się na tym obozie, i będą starać się uczynić świat lepszym i bardziej spokojnym miejscem dla wszystkich.