Krótkoterminowa wymiana uczniów w Jõhvi w Estonii - 24-30 września 2023r.
Pierwszy dzień krótkoterminowej wymiany uczniów w ramach projektu Erasmus+ “Birlikte STEAM yapıyoruz” w Estonii rozpoczął się od wspólnego zwiedzania Tallinna. Uczniowie podzieleni na międzynarodowe grupy wzięli udział w grze miejskiej, podczas której poznali najważniejsze zabytki Starego Miasta. Po lunchu wszyscy uczestnicy udali się do Muzeum Morskiego, gdzie mogli podziwiać różna lodzie i okręty, wejść do łodzi podwodnej, sterować łódkami oraz wypróbować symulator lotów. Po południu cała grupa ruszyła w drogę do Jõhvi na wschodzie Estonii, gdzie znajduje się szkoła partnerska i gdzie od wtorku zaczną się zajęcia i warsztaty z przedmiotów STEAM.
We wtorek na uczniów przebywających w Estonii czekało mnóstwo ciekawych zajęć i atrakcji. Rano udali się do znajdującej się w szkole stacji pogodowej, gdzie wraz z estońskimi rówieśnikami uczyli się odczytywać pogodę na podstawie temperatury, ciśnienia i zachmurzenia. Następnie odbyło się powitanie gości oraz zwiedzanie szkoły. Estońska placówka ma niesamowicie wyposażone pracownie, a zdobywanie wiedzy odbywa się głównie w praktyce. Następnie wszyscy wzięli udział w warsztatach z wykorzystaniem bezprzewodowych czujników Pasco, pozwalających odczytywać temperaturę, ciśnienie, natężenie światła, czy prędkość. Uczniowie musieli zaprogramować czujniki, a następnie dokonać pomiarów. Po lunchu cała grupa udała się na wycieczkę autokarową do pobliskiego Parku Narodowego Toila. Piękna pogoda, niesamowita przyroda i widok na Zatokę Fińską sprawiły, że był to wyjątkowy dzień.
Trzeci dzień projektu Erasmus+ “Birlikte STEAM yapıyoruz” w Estonii rozpoczął się warsztatami z tworzenia ruchomych obrazów 3D oraz programowania robotów. Najpierw programowali ruchy swoich kolegów i koleżanek z drużyny, a następnie Lego. Wszystkie roboty udało się wprawić w ruch, a zabawa była udana. Po lunchu wszyscy pojechali na wycieczkę do kopalni, gdzie zobaczyli, jak wyglądał proces wydobycia ropy łupkowej. Wizyta 7 metrów pod ziemią w sztolniach oraz przejazd wagonikami wszystkim się podobał. Na koniec grupa odwiedziła klasztor żeński, gdzie podziwiała ikony, malowidła i sztukę i architekturę sakralną.
Czwarty dzień projektu rozpoczął się od warsztatów artystycznych, podczas których uczestnicy z Polski, Portugalii, Rumunii, Turcji i Estonii stworzyli kolaż ze zdjęć zrobionych podczas tygodnia. Kolaż miał kształt liter STEAM, które reprezentują przedmioty Science, Technology, Engineering, Art, będących tematem przewodnim projektu. Następnie wszyscy uczniowie estońskiej szkoły wspólnie z zagranicznymi gośćmi wzięli udział w Olimpiadzie Szkolnej. Było dużo dobrej zabawy i śmiechu podczas rzutów do celu, biegów na 100m, gry w krykieta, rzucania frisbee oraz starodawnych kręgli. Po lunchu była wycieczka do miejscowości Narva na granicy z Rosją. Uczniowie obejrzeli tam dwa olbrzymie zamki warowne po stronie estońskiej i rosyjskiej oraz przespacerowali się nad graniczną rzeką. Sytuacja na granicy bardzo spokojna, a po obu stronach mnóstwo wędkarzy. W drodze powrotnej grupa zatrzymała się w nadmorskiej miejscowości Sillamae. Piękna słoneczna pogoda sprzyjała spacerom i podziwianiu widoków.
Wieczorem zagraniczni uczniowie spędzili czas ze swoimi estońskimi przyjaciółmi.
Piątek był ostatnim dniem projektu Erasmus+ “Birlikte STEAM yapıyoruz” w Estonii. Uczniowie rozpoczęli zajęcia od budowy prostego obwodu elektrycznego z pazłotka, aby stworzyć iluminowaną kartkę pocztową. Następnie wzięli udział w prezentacji na temat symboli estońskich oraz krótkim wykładzie o edukacji w Estonii. Polscy uczniowie nie mogli uwierzyć, że ich estońscy rówieśnicy mają tylko 32 lekcje tygodniowo. Kolejnym punktem programu była ceremonia wręczenia medali za czwartkowe zawody sportowe. Mikołaj zdobył złoty medal w konkurencji frisbee, a Daria srebrny ze starodawne kręgle. Wszyscy uczniowie i nauczyciele otrzymali pamiątkowe medale za udział w olimpiadzie, praz certyfikaty uczestnictwa w projekcie. Po lunchu, wszyscy udali się na zwiedzanie dwóch innych szkół z Jõhvi. Nowoczesna architektura, świetne wyposażenie oraz przemyślane rozwiązania wywarły ogromne wrażenie na wszystkich zagranicznych uczniach i nauczycielach. W Estonii do budowy szkół zatrudnia się wybitnych architektów, którzy projektują nowe szkoły w porozumieniu z nauczycielami. To wszystko sprawia, że Estonia jest w światowej czołówce badań PISA.
Nadszedł czas pożegnania z estońskimi gospodarzami. Wspólnie spędzony czas, warsztaty i wycieczki na długo zostaną wszystkim w pamięci. Późnym popołudniem grupy z Polski, Turcji, Portugalii i Rumunii wyruszyły w drogę do Tallinna, skąd w weekend udały się do domów.
Projekt Erasmus+ "Birlikte STEAM yapiyoruz" kończy się 7 listopada 2023r.