Mobilność grupowa uczniów 24-28 czerwca 2024
W dniach 24-28 czerwca, 10 uczniów naszej szkoły pod opieką dwójki nauczycieli: p. Marcina Paśnikowskiego i p. Joanny Sekuły, przebywała w Chorwacji w ramach grupowej mobilności uczniów Akredytacji Erasmus+. Grupa poleciała do Splitu z naszego świdnickiego lotniska i w niedzielę odpoczywała po podróży spędzając czas na plaży i pływając w morzu. W poniedziałek nasi uczniowie wspólnie ze swoimi rówieśnikami z Portugalii, Hiszpanii, Grecji i Chorwacji wzięli udział w warsztatach integracyjnych, zwiedzili chorwacką szkołę oraz grali w grę miejską. Po lunchu i krótkiej sjeście, wszyscy udali się na plażę, aby zażywać kąpieli morskich i słonecznych oraz podziwiać piękne widoki. Orzeźwiająca woda oraz delikatna bryza sprawiły że nikt nie chciał wracać do hotelu. Po kolacji polscy uczniowie wzięli udział w miejskim dniu sportu podczas którego odbyły się różne ciekawe zawody, np. przeciąganie liny, czy wyścigi z piłeczką pingpongową. Wieczorem odbyła się kolejna sesja pływania.
Drugiego dnia zaraz po śniadaniu uczestnicy udali się na wycieczkę z przewodnikiem po Podgórze. Zwiedzili zabytkowy cmentarz z XV wieku, poznali lokalne legendy, odwiedzili również miejscowych kościółek z XVI wieku. Następnie poszli do szkoły, gdzie wzięli udział w dwóch warsztatach, podczas których mogli rozwijać swoje umiejętności artystyczne, malując kolorowe widoczki na kamykach oraz zakładki do książek. Mogli też doskonalić swoje umiejętności pracy w grupie podczas warsztatów budowania konstrukcji z papieru. Następnie wszyscy uczniowie z Polski, Portugalii, Grecji i Hiszpanii udali się w towarzystwie swoich chorwackich kolegów do restauracji na lunch. Po przerwie młodzież poszła na plażę, gdzie wszyscy integrowali się w międzynarodowych grupach, rozmawiali, opalali się oraz pływali w morzu.
Trzeciego dnia grupowej mobilności uczniów w chorwackiej Podgorze uczniowie mieli okazję wziąć udział w wycieczce na pobliskie wyspy Hvar i Brač. Podczas rejsu na pierwszą z wysp integrowali się ze swoimi hiszpańskimi, greckimi i portugalskimi przyjaciółmi. Po przybyciu do portu w Jelsie mieli okazję podziwiać ciekawą architekturę oraz kupić pamiątki. W trakcie przeprawy do Bol zjedli tradycyjny chorwacki lunch. Wyspa Brač zauroczyła wszystkich swoją piękną plażą Złoty Róg, na którą dotarli pieszo podziwiając dalmackie krajobrazy. Kąpiel w morzu to lekcja biologii w terenie i możliwość ponurkowania z rybkami oraz obserwacja jeżowców, a także świetna okazja do zbierania muszelek.
W czwartek uczestnicy mieli okazję nabyć niesłychanie przydatne umiejętności, a mianowicie łowienia ryb. Wszyscy zebrali się przy marinie, aby poznać tajniki zakładania przynęty, zarzucania żyłki oraz wyławiania. Nasze Międzynarodowe Zawody Wędkarskie zakończyły się wynikiem 3:0 dla Chorwacji, bo tylko miejscowi uczniowie złowili małe okonie. Ale wszystkim uczestnikom warsztaty sprawiło dużą przyjemność. Następnie cała grupa udała się do miejscowości Makarska, gdzie zwiedzili muzeum muszli i koralowców, oraz Centrum Geologiczne, gdzie uczestnicy wzięli udział w warsztatach na temat geologii Dalmacji, speleologii oraz gatunków endemicznych występujących na trzeciej co do wielkości górze Chorwacji Biokovo. Mieli też okazję wejść do symulatora trzęsień ziemi. Następnie przespacerowali się przez bardzo ładny park oraz zjedli pyszny lunch w jednej z restauracji przy plaży. Na koniec popołudnia wszyscy świetnie bawili się na olbrzymim kompleksie dmuchańców znajdujących się na morzu. Do pokonania tego niesamowitego toru przeszkód konieczne były spryt, zwinność oraz dobra kondycja fizyczna. Zabawy było co niemiara.
Dobiegła już końca grupowa mobilności uczniów w ramach Akredytacji projektu Eeasmus+ do Chorwacji. W piątkowy poranek uczniowie wzięli udział w warsztatach komputerowych, podczas których tworzyli interaktywne prezentacje i ebooki dokumentujące ich pobyt w pięknej Podgorze. Po lunchu w restauracji wszyscy uczestnicy rozkoszowali się ostatni dniem spędzonym nad Adriatykiem, pływając w morzu oraz opalając się. Po południu był czas na ostatnie zakupy pamiątek oraz spotkania z chorwackimi uczniami. A wieczorem polska grupa udała się na pobliskie wzgórze, aby podziwiać panoramę Podgoryiz miejsca, w którym znajduje się pomnik na część obrońców Chorwacji podczas II Wojny Światowej. Wieczorem w Podgorze odbył się pierwszy festiwal pn. „Noc Rybaka”, podczas którego było mnóstwo atrakcji dla dzieci oraz koncert zespołu muzycznego. Niestety pora żegnać się już z piękną Chorwacją i wracać do Świdnika. Pozostaną piękne wspomnienia, nawiązane przyjaźnie oraz zdobyte umiejętności.