Projekt Erasmus+ "We do STEAM together" na temat praktycznego nauczania przedmiotów przyrodniczych, technologii, inżynierii, sztuki i matematyki już od listopada w SP5. Tym razem partnerami są Turcja, Portugalia, Estonia i Rumunia.
1) Projekt STEAM "Efekt cieplarniany"
Filmy animowane w SCRATCH wykonane przez uczniów klasy 8a.
2) Projekt STEAM "Prąd z ziemniaka"
Filmy animowane w SCRATCH wykonane przez uczniów klasy 8f.
3) Projekt STEAM "Kuchenka solarna"
Filmy animowane w SCRATCH wykonane przez uczniów klasy 8f.
4) Projekt STEAM "Mosty"
eBooki wykonane przez uczniów klasy 8f.
5) Krótkoterminowa wymiana uczniów w Samsun w Turcji - 18-24 kwietnia 2022r.
18-24 kwietnia, w ramach „Birlikte STEAM yapiyoruz”, uczniowie z „Piątki” pod opieką nauczycieli Joanny Sekuły (wychowanie fizyczne) i Marcina Paśnikowskiego (język angielski, informatyka), przebywali w tureckim Samsun. Podczas wyjazdu mieli okazję poznać kulturę i tradycje dalekiego kraju. Z rówieśnikami z Estonii, Rumunii i Portugalii, brali udział w warsztatach artystycznych, zajęciach z przedmiotów przyrodniczych i wycieczkach.
Kacper Cymborski: Była to moja pierwsza wymiana STEAM i trzecia organizowana przez Erasmusa+. Poznałem wiele ciekawych osób. Wspólnie zwiedziliśmy piękne miejsca. Przetestowaliśmy specjały kuchni tureckiej i choć nie wszystko nam smakowało, najważniejsze jest, że mogliśmy spróbować czegoś nowego. Niestety, w tym roku żegnam się z naszą szkołą i już nie będę miał okazji spotkać się z przyjaciółmi podczas kolejnej wymiany. Jestem jednak pewien, że będziemy utrzymywać kontakt w social mediach.
Paweł Gontkiewicz: W Turcji przede wszystkim poznałem nowych kolegów i koleżanki. Najbardziej zaprzyjaźniłem się z osobami z Rumunii i to z nimi spędzałem najwięcej czasu. Mam nadzieję że jeszcze kiedyś się z nimi zobaczę. Bardzo podobały mi się słodkie śniadania. Było to zupełnie inny posiłek niż w naszym kraju. Dodatkowo, zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc i codziennie podziwialiśmy wspaniały widok na Morze Czarne oraz miasto Samsun. Uważam, że takie wyjazdy pomagają w poznaniu nowej kultury i niezwykłych historii. Podczas zajęć na uniwersytecie dowiedziałem się wielu interesujących rzeczy.
źródło: Głos Świdnika
6) Krótkoterminowa wymiana uczniów w Świdniku - 10-14 października 2022r.
Pierwszy dzień projektu Erasmus+ „Birlikte STEAM yapiyoruz” upłynął na integracji. Rano młodzież z Estonii, Portugalii, Turcji i Polski wzięła udział w zajęciach sportowych przygotowanych przez naszych nauczycieli w-f: panią Joannę Sekułę i Grzegorza Martyniuka. Były to nietypowe zajęcia sportowe np. łowienie ryb, przenoszenie piłki po belce,jak najszybsze zbieranie piłek oraz gra w piłkę poduszkową. Następnie nasi goście mogli zobaczyć jak funkcjonuje nasza szkoła, odwiedzili niektóre sale lekcyjne, świetlicę, a po obiedzie odbyła się dalsza część zajęć integracyjnych. Cała grupa musiała współpracować, aby wspólnymi siłami ustawić wieżę z drewnianych klocków, a następnie z papieru oraz taśmy klejącej uczniowie konstruowali słynne budowle ze swoich krajów. Po zajęciach w szkole część grupy skorzystała z pięknej pogody udając się na spacer po mieście, inni integrowali się z polskimi uczniami na szkolnym boisku.
Drugi dzień wymiany młodzieży to warsztaty „Listy do Henia" w Teatrze NN oraz wizyta na Majdanku. Poruszająca, ale ważna lekcja dla młodzieży zwłaszcza w dzisiejszych czasach.
Trzeci dzień projektu Erasmus+ „Birlikte STEAM yapiyoruz” rozpoczął się od warsztatów fizycznych przygotowanych przez panią Agatą Ziętek i uczniów klasy 8A i 8C. Podczas warsztatów uczniowie przeprowadzali ciekawe doświadczenia na temat właściwości fizycznych wody. Następnie wszyscy uczestnicy udali się na Plac Konstytucji gdzie odbyła się impreza plenerowa z okazji Dni Erasmusa. Imprezę przygotowała pani Marta Kubiak. Zadanie polegało na wyszukaniu zwierząt ukrytych w różnych miejscach placu w postaci kodów QR. Dzięki pięknej słonecznej pogodzie wszyscy świetnie się bawili. Po grze miejskiej młodzież udała się na obiad do stołówki szkolne, a po odpoczynku rozpoczęły się warsztaty informatyczne. Tym razem uczestnicy mogli nauczyć się jak tworzyć ebooki, w których przedstawili znane legendy z Estonii, Portugalii, Rumunii, Turcji i Polski. Wzięli również udział w zajęciach z kodowania, podczas których posługując się tabletami rysowali kolorowe rozety złożone z figur foremnych. Na zakończenie dnia w czytelni szkolnej każda grupa zaprezentowała swoją szkołą oraz słynnych naukowców i inżynierów ze swoich krajów. Wszyscy uczestnicy otrzymali również pamiątkowe certyfikaty oraz drobne upominki.
W czwartek młodzież z Estonii, Portugalii, Rumunii i Turcji udała się do Lublina aby wziąć udział w warsztatach kulinarnych, podczas których wszyscy nauczyli się lepić tradycyjne pierogi z ziemniakami i z białym serem oraz piec cebularze lubelskie. Niektórzy odkryli w sobie talent kulinarny, dlatego lunch który wspólnie spożyliśmy był pyszny. Następnie spotkaliśmy się z przewodniczką, która w stroju średniowiecznej mieszczanki oprowadziła nas po lubelskiej starówce. Podczas zwiedzania wszyscy uczestnicy brali udział w miejskiej grze poznając najważniejsze zabytki Lublina i odkrywając ciekawe zakątki miasta. Na zakończenie uczniowie mieli chwilę na kupienie pamiątek.
Ostatni dzień projektu Erasmus+ „Birlikte STEAM yapiyoruz” to wycieczka do Warszawy, podczas której uczestnicy zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Centrum Nauki Kopernik. Po bardzo intensywnie spędzonym tygodniu pełnym wycieczek, ciekawych warsztatów oraz poznawania kultury, tradycji i historii Polski, czas wracać do domu. Nie żegnamy się jednak na długo. Nasi partnerzy już niebawem będą gościć nas u siebie. W lutym odwiedzimy Portugalię, w maju Rumunię, a we wrześniu Estonię.
7) Krótkoterminowa wymiana uczniów w Quarteira w Portugalii - 12-18 lutego 2023r.
W dniach 13-17 lutego 2023r. czworo uczniów z klasy 7b i 8f przebywa wraz z nauczycielami w portugalskim mieście Quarteira w ramach projektu Erasmus+ “Birlikte STEAM yapiyoruz”. Polscy uczniowie wspólnie ze swoimi rówieśnikami z Portugalii, Turcji, Rumunii i Estonii rozwijają swoje umiejętności i poszerzają wiedzę z przedmiotów STEAM (Science, Technology, Engineering, Art, Mathematics).
W poniedziałek uczniowie wzięli udział w zajęciach integracyjnych oraz sportowych, a po południu wysłuchali wykładu na temat ochrony koników morskich, które są gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Następnie odbyła się wycieczka do rezerwatu przyrody “Ria Formosa”, gdzie cała grupa przespacerowała się 8 km wzdłuż wydm oraz miała okazję nogi i buty w oceanie. Na zakończenie dnia uczniowie zjedli pyszną kolację, próbując lokalnych przysmaków, np. sałatki z ośmiornicy oraz kalmarów.
Drugiego dnia uczniowie brali udział w warsztatach artystycznych, projektując tradycyjne płytki ceramiczne przedstawiające pierwiastki z tablicy Mendelejewa. Poznali również działanie programu Tinkercad, w który przygotowali wydruki 3D. Po lunchu wszystkie grupy udały się na wystawę przedstawiającą 6000 lat historii Quarteiry. Piękna pogoda pozwoliła im na podziwianie plaży i oceanu podczas spaceru do miejscowości Vilamoura, gdzie mogli podziwiać wyścigi żaglówek i piękne jachty.
W środę uczniowie udali się na wycieczkę do Faro. Pierwszym punktem programu była wizyta wizyta w stacji badawczej Uniwersytetu Faro, gdzie zapoznali się z procesem ochrony koników morskich. Następnie po lunchu zwiedzali z przewodnikiem historyczne centrum Faro. Podziwiali piękne kapliczki katedry, wspięli się na wieżę widokową, zwiedzili były klasztor i muzeum miejskie. Był też czas na zakup pamiątek.
Czwartkowe zajęcia projektu Erasmus+ “Birlikte STEAM yapiyoruz” były niezwykle ciekawe. Najpierw uczniowie mieli za zadanie zaprogramować roboty Lego Mindstorm, aby wykonywały konkretne zadania, np. przejazd labiryntem, rozpoznawanie kolorów oraz przesuwanie obiektów.Następnie wzięli udział w warsztatach z cyjanotypii - techniki fotograficznej wykorzystującej światłoczułość soli żelaza. Stworzyli dzięki niej piękne monochromatyczne obrazy w kolorze niebieskim, tworzone przez błękit pruski, których motywem przewodnim były koniki morskie. Cały czas integrowali się też ze swoimi rówieśnikami z Portugalii, Rumunii, Estonii i Turcji. Po południu był czas na spacer nad oceanem i poszukiwanie muszelek. Piękna pogoda sprawila, że był to kolejny udany dzień w pięknej Portugalii.
W piątek uczniowie udali się jeszcze na wycieczkę nad brzegiem oceanu na pobliskie czerwone klify, gdzie mieli okazję pozbierać muszelki oraz pooglądać rozgwiazdy. Nadszedł już czas pakować walizki i wracać do domu. W pamięci pozostaną ciekawe warsztaty z przedmiotów STEAM, nawiązane przyjaźnie oraz pyszna kuchnia portugalska złożona głównie z owoców morza. Wszyscy uczestnicy otrzymali też pamiątkowe certyfikaty.
8) Projekt STEAM "Zjawiska świetlne"
Animacje w Scratch
9) Krótkoterminowa wymiana uczniów w Kimpulungu Mołdawskim w Rumunii - 15-19 maja 2023r.
Czworo uczniów z SP5 pod opieką nauczycieli pojechało do Rumunii realizując projekt Erasmus+ „We Do STEAM Together”. W sobotę grupa spędziła cały dzień w mieście Kluż-Napoka zwiedzając zabytki, min. Sobór Zaśnięcia Matki Bożej, rynek główny, oraz biorąc udział w nocy muzeów. W niedzielę uczestnicy przyjechali przez Karpaty do miejscowości docelowej czym Kimpulung Mołdawski. W niedzielne popołudnie do polskich uczestników dołączy ich uczniowie z Turcji. Portugalii i Estonii.
Poniedziałek uczestnicy projektu Erasmus+ „We do STEAM together” spędzili w szkole. Rano odbyło się tradycyjne powitanie chlebem i solą, a następnie rozpoczęły się pokazy tradycyjnych tańców i piosenek ludowych. Kolejnym punktem były prezentacje szkół partnerskich i zajęcia sportowo-integracyjne. Po lunchu w restauracji uczniowie wzięli udział w grze miejskiej po Kimpulungu Mołdawskim, podczas której odwiedzili najważniejsze miejsca i zabytki. Udało im się również nawiązać nowe przyjaźnie.
Projekt Erasmus+ „We do STEAM together” koncentruje się na nauczaniu przedmiotów STEAM (Science - przedmioty przyrodnicze, Technology - technologia, Engineering - inżynieria, Art - sztuka, Maths - matematyka), dlatego też we wtorek uczestnicy z Polski, Portugalii, Turcji, Estonii i Rumunii wzięli udział w serii warsztatów STEAM. Najpierw odbyły się eksperymenty chemiczne, np. symulacja wybuchu wulkanu, właściwości metali, itp. Następny warsztat poświęcony był programowaniu płytek Arduino w celu zmierzenia wilgotności i temperatury powietrza. Po krótkiej przerwie odbył się pokaz sztuki rzeźbiarskiej, a uczestnicy mogli stworzyć z drewna wizerunek szarotki alpejskiej. Następnie podczas gry Kahoot uczniowie mogli sprawdzić, czego się nauczyli podczas warsztatów. Zwycięzcami zostali Paweł i jego rumuński kolega Edi. Popołudnie to czas spędzony w rumuńskich rodzinach. Natomiast nauczyciele wzięli udział w międzynarodowej konferencji, podczas której prezentowali przykłady dobrej praktyki w zakresie nauczania przedmiotów STEAM.
W środę uczestnicy projektu Erasmus+ „We do STEAM together” udali się na wycieczkę do Suczawy. Najpierw mieli lekcję astronomii w planetarium, a następnie zwiedzali uniwersytet. Prorektor, który oprowadzał grupę pokazał najważniejsze laboratoria, min. biologii molekularnej, w której pracowano nad wykryciem mutacji koronawirusa, czy wydział inżynierii, który może poszczycić się wieloma patentami. Po lunchu, uczniowie z Polski, Portugalii, Estonii, Turcji i Rumunii zwiedzili dwa klasztory wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO - Monastyr Dragomirna i Voronet, w których podziwiali wschodnią sztukę sakralną. Dzień zakończył się wspólną kolacją w restauracji z pięknym widokiem na góry.
Kolejny dzień projektu Erasmus+ „We do STEAM together” rozpoczął się od wycieczki w góry. Kręta droga wijąca się wśród stromych dolin pełna była niesamowitych widoków. Następnie niektórzy uczestnicy udali się na wyprawę na masyw Rarau, uważany przez miejscowych za miejsce mocy. Następnie wszyscy mogli spróbować pysznego pstrąga i tradycyjnego deseru papanasi. Po powrocie do Kimpulungu uczestnicy wzięli udział w warsztatach przyrodniczych w Państwowym Instytucie Badawczym Leśnictwa, podczas którego obejrzeli ciekawy film o bogactwie fauny rumuńskiego regionu Bukowina i dowiedzieli się o ochronie zagrożonych gatunków, np. niedźwiedzi, rysi, wilków i orłów. Wieczorem wszyscy wzięli udział w pożegnalnej dyskotece, podczas której serwowano pyszne domowe dania kuchni rumuńskiej.
Dobiegła końca krótkoterminowa wymiana uczniów w ramach projektu Erasmus+ „We do STEAM together”. Ostatniego dnia odbyła się wycieczka do Muzeum Pisanki oraz warsztatu w lesie. Uczniowie SP5 zdobyli nowe umiejętności i doświadczenie, poćwiczyli język angielski i nawiązali wiele znajomości. Otrzymali też pamiątkowe certyfikaty. Żegnamy się z piękną rumuńską Bukowiną i czekamy na kolejne spotkanie z naszymi szkołami partnerskimi w Estonii we wrześniu 2023.
10) Krótkoterminowa wymiana uczniów w Jõhvi w Estonii - 24-30 września 2023r.
Pierwszy dzień krótkoterminowej wymiany uczniów w ramach projektu Erasmus+ “Birlikte STEAM yapıyoruz” w Estonii rozpoczął się od wspólnego zwiedzania Tallinna. Uczniowie podzieleni na międzynarodowe grupy wzięli udział w grze miejskiej, podczas której poznali najważniejsze zabytki Starego Miasta. Po lunchu wszyscy uczestnicy udali się do Muzeum Morskiego, gdzie mogli podziwiać różna lodzie i okręty, wejść do łodzi podwodnej, sterować łódkami oraz wypróbować symulator lotów. Po południu cała grupa ruszyła w drogę do Jõhvi na wschodzie Estonii, gdzie znajduje się szkoła partnerska i gdzie od wtorku zaczną się zajęcia i warsztaty z przedmiotów STEAM.
We wtorek na uczniów przebywających w Estonii czekało mnóstwo ciekawych zajęć i atrakcji. Rano udali się do znajdującej się w szkole stacji pogodowej, gdzie wraz z estońskimi rówieśnikami uczyli się odczytywać pogodę na podstawie temperatury, ciśnienia i zachmurzenia. Następnie odbyło się powitanie gości oraz zwiedzanie szkoły. Estońska placówka ma niesamowicie wyposażone pracownie, a zdobywanie wiedzy odbywa się głównie w praktyce. Następnie wszyscy wzięli udział w warsztatach z wykorzystaniem bezprzewodowych czujników Pasco, pozwalających odczytywać temperaturę, ciśnienie, natężenie światła, czy prędkość. Uczniowie musieli zaprogramować czujniki, a następnie dokonać pomiarów. Po lunchu cała grupa udała się na wycieczkę autokarową do pobliskiego Parku Narodowego Toila. Piękna pogoda, niesamowita przyroda i widok na Zatokę Fińską sprawiły, że był to wyjątkowy dzień.
Trzeci dzień projektu Erasmus+ “Birlikte STEAM yapıyoruz” w Estonii rozpoczął się warsztatami z tworzenia ruchomych obrazów 3D oraz programowania robotów. Najpierw programowali ruchy swoich kolegów i koleżanek z drużyny, a następnie Lego. Wszystkie roboty udało się wprawić w ruch, a zabawa była udana. Po lunchu wszyscy pojechali na wycieczkę do kopalni, gdzie zobaczyli, jak wyglądał proces wydobycia ropy łupkowej. Wizyta 7 metrów pod ziemią w sztolniach oraz przejazd wagonikami wszystkim się podobał. Na koniec grupa odwiedziła klasztor żeński, gdzie podziwiała ikony, malowidła i sztukę i architekturę sakralną.
Czwarty dzień projektu rozpoczął się od warsztatów artystycznych, podczas których uczestnicy z Polski, Portugalii, Rumunii, Turcji i Estonii stworzyli kolaż ze zdjęć zrobionych podczas tygodnia. Kolaż miał kształt liter STEAM, które reprezentują przedmioty Science, Technology, Engineering, Art, będących tematem przewodnim projektu. Następnie wszyscy uczniowie estońskiej szkoły wspólnie z zagranicznymi gośćmi wzięli udział w Olimpiadzie Szkolnej. Było dużo dobrej zabawy i śmiechu podczas rzutów do celu, biegów na 100m, gry w krykieta, rzucania frisbee oraz starodawnych kręgli. Po lunchu była wycieczka do miejscowości Narva na granicy z Rosją. Uczniowie obejrzeli tam dwa olbrzymie zamki warowne po stronie estońskiej i rosyjskiej oraz przespacerowali się nad graniczną rzeką. Sytuacja na granicy bardzo spokojna, a po obu stronach mnóstwo wędkarzy. W drodze powrotnej grupa zatrzymała się w nadmorskiej miejscowości Sillamae. Piękna słoneczna pogoda sprzyjała spacerom i podziwianiu widoków.
Wieczorem zagraniczni uczniowie spędzili czas ze swoimi estońskimi przyjaciółmi.
Piątek był ostatnim dniem projektu Erasmus+ “Birlikte STEAM yapıyoruz” w Estonii. Uczniowie rozpoczęli zajęcia od budowy prostego obwodu elektrycznego z pazłotka, aby stworzyć iluminowaną kartkę pocztową. Następnie wzięli udział w prezentacji na temat symboli estońskich oraz krótkim wykładzie o edukacji w Estonii. Polscy uczniowie nie mogli uwierzyć, że ich estońscy rówieśnicy mają tylko 32 lekcje tygodniowo. Kolejnym punktem programu była ceremonia wręczenia medali za czwartkowe zawody sportowe. Mikołaj zdobył złoty medal w konkurencji frisbee, a Daria srebrny ze starodawne kręgle. Wszyscy uczniowie i nauczyciele otrzymali pamiątkowe medale za udział w olimpiadzie, praz certyfikaty uczestnictwa w projekcie. Po lunchu, wszyscy udali się na zwiedzanie dwóch innych szkół z Jõhvi. Nowoczesna architektura, świetne wyposażenie oraz przemyślane rozwiązania wywarły ogromne wrażenie na wszystkich zagranicznych uczniach i nauczycielach. W Estonii do budowy szkół zatrudnia się wybitnych architektów, którzy projektują nowe szkoły w porozumieniu z nauczycielami. To wszystko sprawia, że Estonia jest w światowej czołówce badań PISA.
Nadszedł czas pożegnania z estońskimi gospodarzami. Wspólnie spędzony czas, warsztaty i wycieczki na długo zostaną wszystkim w pamięci. Późnym popołudniem grupy z Polski, Turcji, Portugalii i Rumunii wyruszyły w drogę do Tallinna, skąd w weekend udały się do domów.
Projekt Erasmus+ "Birlikte STEAM yapiyoruz" kończy się 7 listopada 2023r.