W dniach 17-21 kwietnia gościliśmy w naszej szkole uczniów i nauczycieli z Francji i Niemiec. Przebywali oni w Świdniku w ramach realizacji projektu Erasmus+ „How Europe Will Save the World”. Zajęcia i warsztaty przygotowano w ramach dzielenia się wiedzą i umiejętnościami zdobytymi podczas szkoleń i obserwacji pracy realiziowanych w Akredytacji.
Pierwszego dnia pobytu w Świdniku nasi goście wzięli udział w happeningu ekologicznym pod urzędem miasta, podczas którego Waldemar Jakson - Burmistrz Świdnika przekazał młodzieży symboliczne klucze do miasta podczas trwającego „Tygodnia dla Ziemi ”. Następnie wraz ze swoimi kolegami z klas angielskich naszej szkoły wzięli udział w grze miejskiej, podczas której szukali zagrożonych wyginięciem gatunków zamieszkujących Europę. Po lunchu odbyły się gry i zabawy integracyjne, recyklingowy wyścig oraz wspólne budowanie wieży z makulatury.
Wzajemne poznawanie kultur to bardzo ważny element każdej wymiany młodzieży, dlatego też uczestnicy spędzili wtorek w Lublinie biorąc udział w warsztatach kulinarnych. Pod czujnym okiem Pani Marysi nasi goście nauczyli się lepić tradycyjne pierogi z serem i ziemniakami oraz piec lubelskie cebularze. Następnie uczniowie i nauczyciele udali się na Stare Miasto, gdzie wzięli udział w poszukiwaniu skarbów, grając w grę Lublin Treasure Hunt 3.0, przygotowaną na aplikacji ActionBound. Był to świetny sposób na poznanie historii i legend Lublina. Późne popołudnie i wieczór to czas który Niemcy i Francuzi spędzili w polskich rodzinach.
Środę uczestnicy projektu Erasmus+ „How Europe Will Save the World” spędzili na warsztatach dotyczących zrównoważonego rozwoju i ekologicznego życia w mieście. Młodzież wzięła udział w projekcji filmu a następnie w grupach tworzyła plakaty na temat swojej wizji życia w społeczeństwie, które dba o naszą planetę. Po lunchu, przyszedł czas na warsztaty komputerowe na temat tworzenia ebooków, oczywiście na temat ekologii i zrównoważonego rozwoju. Na zakończenie odbyło się wręczenie pamiątkowych certyfikatów.
Czwarty dzień projektu Erasmus+ upłynął w plenarze. Rano cała grupa gości wraz z naszymi uczniami udała się do lasu w Skrzynicach, gdzie posadziła 1000 sadzonek buka na 12 arach. To realny wkład w ratowanie naszej planety. Po ciężkiej pracy wszyscy posilili się kiałbaskami pieczonymi w ognisku. Popołudnie goście spędzili na zwiedzaniu Muzeum na Majdanku.
Ostatni dzień wymiany młodzieży w ramach projektu Erasmus+ „How Europe Will Save the World” to wycieczka do Warszawy. Najpierw młodzież udała się do Cenrum Nauki Kopernik, gdzie wykonywali różne eksperymenty, pogłębili swoją wiedzę na temat ochrony środowiska i bioróżnorodności. Po lunchu w okolicach Zamku Królewskiego, uczestnicy zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego. Niesamowita lekcja historii wywarła wielkie wrażenie na młodych Niemcach i Francuzach. Żegnamy naszych gości i odliczamy dni do następnego spotkania.