CUT! Zapobieganie nadużywaniu alkoholu wśród młodzieży
Program Erasmus+ Strategiczne partnerstwa na rzecz edukacji szkolnej
Kontekst - Liczby pokazują, że spożywanie i nadużywanie alkoholu przez młodzież jest nadal powszechnym zjawiskiem. Oznacza to, że w przypadku zmniejszenia liczby nadużywania alkoholu wśród nastolatków, działania zapobiegawcze i podnoszące świadomość muszą rozpocząć się wcześnie zanim pojawi się problem.
GRUPY DOCELOWE I POTRZEBY - Grupą docelową projektu jest młodzież w wieku 11-14 lat, ponieważ są oni narażeni na większe ryzyko nadużywania alkoholu z uwagi na to, że jego stosowanie jest często postrzegane jako środek akceptacji w grupie. Inne podstawowe czynniki, takie jak budowanie tożsamości, presja rówieśników, strach przed wykluczeniem, zastraszanie itp. mogą również prowadzić do nadużywania alkoholu. Równocześnie dorośli, w tym rodzice i wychowawcy, którzy powinni być odpowiedzialni za wychowanie i edukację młodzieży, mają trudności w poradzeniu sobie z tą sytuacją. Z jednej strony nie są świadomi problemu, ponieważ uważają, że jest to problem dotyczący starszej młodzieży. Z drugiej strony nie wiedzą, jak sobie z tym poradzić: mają trudności z odczytywaniem sygnałów o potencjalnie ryzykownych zachowaniach, a gdy wykryją sytuację spożywania lub nadużywania alkoholu, nie wiedzą, jak ją rozwiązać.
Cele - Głównym celem projektu CUT! jest ograniczenie spożywania i nadużywania alkoholu wśród młodzieży poprzez skupienie się na profilaktyce poprzez:
• Podnoszenie świadomości na temat nadużywania alkoholu, zarówno wśród młodzieży, jak i dorosłych
• Zapobieganie ryzykownym zachowaniom prowadzącym w konsekwencji do nadużywania alkoholu
• Opracowanie strategii reagowania na problem nadużywania alkoholu wśród osób nastoletnich
Rezultaty - Aby osiągnąć wyżej określone cele, w ramach projektu zaplanowano opracowanie ścieżki edukacyjnej, składającej się z różnych materiałów szkoleniowych skierowanych do młodzieży, wychowawców, personelu wsparcia psychologicznego pracującego w szkołach i rodziców. Będą one obejmować następujące produkty intelektualne:
- IO1: CUT! Seria filmów wideo. Filmy są potężnym narzędziem do skutecznego informowania i refleksji. W związku z tym opracowane zostaną dwa różne filmy, jeden skierowany specjalnie do uczniów, drugi do rodziców, aby zająć się tematem spożywania alkoholu i jego nadużywania. Te filmy będą wykorzystywane podczas działań edukacyjnych projektu CUT! w celu kierowania refleksjami i podnoszenia świadomości zainteresowanych stron na ten temat.
- IO2: CUT! Praktyczny przewodnik dla nauczycieli, psychologów i pedagogów pracujących w szkołach w tworzeniu i wdrażaniu działań edukacyjnych CUT! w szkołach, zapewniając gotowe do użycia praktyczne porady przydatne w radzeniu sobie z tym problemem.
- IO3: CUT! - Podnoszenie świadomości ma również kluczowe znaczenie dla ograniczenia liczby nastolatków spożywających i nadużywających alkoholu. IO3 jest nastawiona na gromadzenie dobrych praktyk, scenariuszy lekcji i zaleceń w celu informowania i wywierania wpływu na politykę państwa w tym zakresie na szczeblu regionalnym, krajowym i unijnym.
Działania - Zajęcia w terenie z uczniami, rodzicami, wychowawcami i personelem wsparcia psychologicznego będą ważnym elementem realizacji projektu. Będą oni zaangażowani w dyskusje grup w celu ustalenia treści IO.1. Ponadto, około 840 uczestników weźmie udział w testowaniu wypracowanych rezultatów projektów CUT! w szkołach w Polsce, Włoszech, Rumunii, Francji i Grecji. Uczniowie będą uczestniczyć w krótkoterminowych działaniach związanych z mobilnością, odwiedzając szkoły partnerskie, aby omówić sposób, w jaki temat spożywania i nadużywania alkoholu jest traktowany w filmach skierowanych do młodzieży, dając im możliwość wysłuchania głosu i przeszkolenia niektórych kluczowych kompetencji, takich jak kreatywność i umiejętności językowe.
Spożywanie i nadużywanie alkoholu jest poważnym problemem, którym należy zająć się w celu zagwarantowania zdrowego życia następnych pokoleń. Kluczowe kompetencje kreatywności i krytycznego myślenia wspierane przez działania projektu będą wspierać młodzież w dokonywaniu właściwych wyborów, teraz i w przyszłości. Jednocześnie dorośli uczestnicy projektu zyskają materiały edukacyjne aby pomagać młodym ludziom w podjęciu właściwej ścieżki prowadzącej życia wolnego od uzależnień.
link do strony projektu: http://cut.pixel-online.org/