CUT! Zapobieganie nadużywaniu alkoholu wśród młodzieży
Program Erasmus+ Strategiczne partnerstwa na rzecz edukacji szkolnej
Kontekst - Liczby pokazują, że spożywanie i nadużywanie alkoholu przez młodzież jest nadal powszechnym zjawiskiem. Oznacza to, że w przypadku zmniejszenia liczby nadużywania alkoholu wśród nastolatków, działania zapobiegawcze i podnoszące świadomość muszą rozpocząć się wcześnie zanim pojawi się problem.
GRUPY DOCELOWE I POTRZEBY - Grupą docelową projektu jest młodzież w wieku 11-14 lat, ponieważ są oni narażeni na większe ryzyko nadużywania alkoholu z uwagi na to, że jego stosowanie jest często postrzegane jako środek akceptacji w grupie. Inne podstawowe czynniki, takie jak budowanie tożsamości, presja rówieśników, strach przed wykluczeniem, zastraszanie itp. mogą również prowadzić do nadużywania alkoholu. Równocześnie dorośli, w tym rodzice i wychowawcy, którzy powinni być odpowiedzialni za wychowanie i edukację młodzieży, mają trudności w poradzeniu sobie z tą sytuacją. Z jednej strony nie są świadomi problemu, ponieważ uważają, że jest to problem dotyczący starszej młodzieży. Z drugiej strony nie wiedzą, jak sobie z tym poradzić: mają trudności z odczytywaniem sygnałów o potencjalnie ryzykownych zachowaniach, a gdy wykryją sytuację spożywania lub nadużywania alkoholu, nie wiedzą, jak ją rozwiązać.
Cele - Głównym celem projektu CUT! jest ograniczenie spożywania i nadużywania alkoholu wśród młodzieży poprzez skupienie się na profilaktyce poprzez:
• Podnoszenie świadomości na temat nadużywania alkoholu, zarówno wśród młodzieży, jak i dorosłych
• Zapobieganie ryzykownym zachowaniom prowadzącym w konsekwencji do nadużywania alkoholu
• Opracowanie strategii reagowania na problem nadużywania alkoholu wśród osób nastoletnich
Rezultaty - Aby osiągnąć wyżej określone cele, w ramach projektu zaplanowano opracowanie ścieżki edukacyjnej, składającej się z różnych materiałów szkoleniowych skierowanych do młodzieży, wychowawców, personelu wsparcia psychologicznego pracującego w szkołach i rodziców. Będą one obejmować następujące produkty intelektualne:
- IO1: CUT! Seria filmów wideo. Filmy są potężnym narzędziem do skutecznego informowania i refleksji. W związku z tym opracowane zostaną dwa różne filmy, jeden skierowany specjalnie do uczniów, drugi do rodziców, aby zająć się tematem spożywania alkoholu i jego nadużywania. Te filmy będą wykorzystywane podczas działań edukacyjnych projektu CUT! w celu kierowania refleksjami i podnoszenia świadomości zainteresowanych stron na ten temat.
- IO2: CUT! Praktyczny przewodnik dla nauczycieli, psychologów i pedagogów pracujących w szkołach w tworzeniu i wdrażaniu działań edukacyjnych CUT! w szkołach, zapewniając gotowe do użycia praktyczne porady przydatne w radzeniu sobie z tym problemem.
- IO3: CUT! - Podnoszenie świadomości ma również kluczowe znaczenie dla ograniczenia liczby nastolatków spożywających i nadużywających alkoholu. IO3 jest nastawiona na gromadzenie dobrych praktyk, scenariuszy lekcji i zaleceń w celu informowania i wywierania wpływu na politykę państwa w tym zakresie na szczeblu regionalnym, krajowym i unijnym.
Działania - Zajęcia w terenie z uczniami, rodzicami, wychowawcami i personelem wsparcia psychologicznego będą ważnym elementem realizacji projektu. Będą oni zaangażowani w dyskusje grup w celu ustalenia treści IO.1. Ponadto, około 840 uczestników weźmie udział w testowaniu wypracowanych rezultatów projektów CUT! w szkołach w Polsce, Włoszech, Rumunii, Francji i Grecji. Uczniowie będą uczestniczyć w krótkoterminowych działaniach związanych z mobilnością, odwiedzając szkoły partnerskie, aby omówić sposób, w jaki temat spożywania i nadużywania alkoholu jest traktowany w filmach skierowanych do młodzieży, dając im możliwość wysłuchania głosu i przeszkolenia niektórych kluczowych kompetencji, takich jak kreatywność i umiejętności językowe.
Spożywanie i nadużywanie alkoholu jest poważnym problemem, którym należy zająć się w celu zagwarantowania zdrowego życia następnych pokoleń. Kluczowe kompetencje kreatywności i krytycznego myślenia wspierane przez działania projektu będą wspierać młodzież w dokonywaniu właściwych wyborów, teraz i w przyszłości. Jednocześnie dorośli uczestnicy projektu zyskają materiały edukacyjne aby pomagać młodym ludziom w podjęciu właściwej ścieżki prowadzącej życia wolnego od uzależnień.
link do strony projektu: http://cut.pixel-online.org/
Krótkoterminowa mobilność uczniów w Mediolanie
W dniach 7-11 listopada 2022r. grupa 10 uczniów pod opieką p. Anety Seremak i p.Magdaleny Wnuczek wzięła udział w wyjeździe do Mediolanu.
W pierwszym dniu projektu uczestnicy spędzili czas prezentując swoje szkoły i miasta, uczestnicząc w koncercie zorganizowanym przez gospodarzy oraz biorąc udział w warsztatach chemicznych. Mieli również okazję spędzić czas na świeżym powietrzu pod palmami i wieczornym spacerze po Mediolanie.
Drugi dzień był poświęcony warsztatom artystycznym, podczas których uczniowie łączyli "Ostatnią wieczerzę" Leonarda da Vinci z Popartem Andy'ego Warhola. Ponadto odbyły się sesje z psychologiem, koncentrujące się na tworzeniu filmu o zapobieganiu uzależnieniu od alkoholu. Po południu uczestnicy odwiedzili kościół św. Ambrożego, patrona Mediolanu, oraz odbyli spacer do Katedry Duomo w centrum miasta.
Trzeciego dnia uczestnicy mieli okazję zobaczyć dzieło Leonarda da Vinci, "Ostatnią Wieczerzę", podczas wizyty w Mediolanie. Zwiedzili również San Maurizo, Zamek, Akademię Sztuki oraz piękny park. Dodatkowo przejechali się zabytkowym tramwajem i delektowali się pyszną pizzą w restauracji Planeta.
Czwartek w Mediolanie był poświęcony tworzeniu plakatów o tematyce antyalkoholowej oraz odwiedzinom w przedszkolu. Uczestnicy brali udział w rozgrywkach koszykówki w międzynarodowych zespołach, które zakończyły się wręczeniem pamiątkowych medali wszystkim uczestnikom. Julia otrzymała również dodatkowy medal dla najlepszego zawodnika. Po południu uczestnicy spotkali się z władzami miasta.
Ostatni dzień projektu Erasmus+ "CUT" w Mediolanie rozpoczął się od podsumowania działań tygodnia, po czym wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty uczestnictwa. Uczestniczyli również w koncercie przygotowanym przez włoskich uczniów. Dzień zakończył się pożegnaniami z poznanymi przyjaciółmi, pakowaniem bagaży i powrotem uczestników do Polski.
Krótkoterminowa wymiana uczniów projektu Erasmus+ "CUT" w Mediolanie zapewniła uczestnikom wartościowe doświadczenia, promując pozytywne wzorce dla młodzieży oraz politykę zapobiegania uzależnienia od alkoholu, wymianę kulturową, współpracę artystyczną i rozwój osobisty. Działania obejmowały różnorodne warsztaty, wycieczki oraz możliwości interakcji z lokalnymi władzami i instytucjami. Projekt skutecznie osiągnął swoje cele, polegające na wzmacnianiu zapobiegania problemów społecznych spowodowanych przez używanie i nadużywanie alkoholu.
źródło: Głos Świdnika
Szkolenie dla nauczycieli i psychologów szkolnych
W dniach 20-24 lutego 2023r. Elżbieta Czerniak i Anna Szewczyk-Hereta wzięły udział w szkoleniu dla nauczycieli i psychologów w Mediolanie. Uczestnicy międzynarodowego kursu mieli możliwość zobaczenia filmów edukacyjnych dla nastolatków, analizowali spotkania grup fokusowych, podczas których rodzice wyrażali swoje opinie o tym, jak rozmawiać z nastolatkiem w wieku 11-14 lat, jak dostrzegać jego problemy.
Krótkoterminowa mobilność młodzieży w Świdniku
W dniach 27-31 marca 2023 w naszej szkole gościmy młodzież z Rumunii i Włoch w ramach projektu Erasmus+ „Cut”, poświęconemu profilaktyce uzależnienia od alkoholu. Pierwszego dnia nastąpiło oficjalne powitanie, wszystkie kraje partnerskie zaprezentowały swoje szkoły oraz projekty w których uczestniczą. Następnie odbyły się warsztaty, podczas których uczniowie pracowali w grupach, rozmawiali o konsekwencjach picia alkoholu w młodym wieku i tragicznych skutkach, które może ze soba nieść uzależnienie. Opowiadali też pani psycholog z Włoch o tym, w jaki sposób młodzi ludzie mają kontak z alkoholem, zastanawiali się, czy media i celebryci zachęcają ich do wczesnego spożywania napojów alkoholowych.
Międzynarodowe spotkanie projektowe - Kilkis, Grecja 6.07.2023
6 lipca 2023 odbyło się spotkanie w ramach Programu Erasmus+ "CUT "w Grecji. Na spotkaniu, w którym wziął udział p. Marcin Paśnikowski, zostały omówione szczegóły projektu "CUT", min. seria filmów dla nastolatków i rodziców, ścieżka edukacyjna, które zostały stworzone w projekcie. Partnerzy projektu podzielili się swoimi opiniami dotyczącymi dotychczasowej współpracy i wyznaczyli priorytety współpracy na najbliższe miesiące, min. stworzenie rekomendacji zmiany polityki państwa w sprawie zapobiegania uzależnienia od alkoholu wśród dzieci w wieku 11-14. Bardzo owocne spotkanie przebiegło w przyjaznej atmosferze i pozwoliło na wyznaczenie strategii na osiągnięcie wszystkich celów projektu.