"Let's Light On the Solution" 2020-1-FR01-KA229-079766 to kolejny projekt wymiany młodzieży, na realizację którego nasza szkoła otrzymała grant z programu Erasmus+. Tym razem partnerami naszej szkoły będzie włoska Padwa, portugalskie Porto i Les Abymes na Gwadelupie.
Zapraszamy na stronę eTwinning projektu do śledzenia zrealizowanych zadań
1) szkolenie kadry 22-24 lutego 2022r.
Szkolenia, wyjazdy, wizyty gości ze szkół partnerskich, rozpoczęcie nowych projektów i zakończenie poprzednich. Ostatnie miesiące to bardzo pracowity okres dla nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej nr 5.
W lutym świdnicką placówkę odwiedziło 12 nauczycieli z Portugalii, Turcji, Grecji, Włoch i Gwadelupy. Powodem wizyty były szkolenia realizowane w ramach projektów Eramsus+ „Walking Together” (kształtowanie postawy zrozumienia i tolerancji oraz przeciwdziałaniu rasizmowi i uprzedzeniom) i „Let’s Light on the Solution” (poznawanie działania baterii słonecznych i fotowoltaicznych, a także ochrona przed szkodliwym wpływem światła).
– Spotkania koncentrowały się na zastosowaniu różnych aplikacji i narzędzi internetowych, aby usprawnić komunikację między partnerami projektów, ale też pozwoliły wypracować i podsumować konkretne rezultaty – wyjaśnia Marcin Paśnikowski, nauczyciel języka angielskiego i informatyki, koordynator działań. – Po świętach wielkanocnych jedna grupa poleci do Turcji, druga do Szwecji. Później będą wizyty w Niemczech, we Francji i na Gwadelupie. Po wakacjach odwiedzimy Portugalię, Włochy i Grecję. Mamy nadzieję, że sytuacja będzie na tyle stabilna, że uda się wszystko zrealizować. Chcemy, by jak najwięcej uczniów skorzystało z tych wyjazdów.
Ważną częścią feryjnego spotkania była także integracja i wymiana doświadczeń. Zagranicznym gościom bardzo podobał się Świdnik. Odwiedzili też Lublin, gdzie zwiedzili Zamek Królewski, Kaplicę Św. Trójcy, Archikatedrę i kościół Dominikanów. Byli zachwyceni polskimi smakami – pierogami, żurkiem, kwaśnicą, makowcem. Wspólnie z Polakami świętowali tłusty czwartek i ostatki.
artykuł z "Głosu Świdnika"
2) Projekty uczniów na temat światła
- Film "Znaczenie światła w świecie roślin" wykonany przez klasę 2G.
- Filmy animowane w SCRATCH "Efekt cieplarniany" wykonane przez uczniów klasy 8a.
- Filmy animowane w SCRATCH "Prąd z ziemniaka" wykonane przez uczniów klasy 8f.
- Filmy animowane w SCRATCH "Kuchenka solarna" wykonane przez uczniów klasy 8f.
3) Krótkoterminowa wymiana uczniów w Les Abymes, Guadeloupe - 22-29 maja 2022r.
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5, dzięki udziałowi w projektach Erasmus+, mają szansę na odwiedzanie różnych zakątków świata. Tym razem po naukę polecieli aż do Les Abymes na francuskiej Gwadelupie. Spotkali się tam z rówieśnikami z włoskiej Padwy i portugalskiego Porto.
Wyprawa, którą zorganizowano w ramach „Let’s Light On the Solution”, pozwalającego na poznanie działania baterii słonecznych i fotowoltaicznych, a także zdobycie informacji w jaki sposób chronić się przed szkodliwym wpływem światła,odbyła się w dniach 22-30 maja. Wzięło w niej udział 4 świdnickich uczniów, pod opieką nauczycieli Beaty Adasik i Marcina Paśnikowskiego.
– Tak dalekiego wyjazdu jeszcze w historii szkoły nie było. Wyspa leży około 8200 km od Polski. Nasi uczniowie wspólnie z nastolatkami z placówek partnerskich uczestniczyli w warsztatach na temat energii słonecznej, konstruowali kuchenkę solarną, zwiedzali farmę paneli fotowoltaicznych oraz samowystarczalny dom w dżungli. Mieli również okazję do integracji. Guadeloupe, odkryta przez Kolumba, ma niezwykle bogatą historię. Nasi gospodarze ze szkoły w Les Abyme zorganizowali nam, między innymi, wycieczkę do rezerwatu Cousteau, oglądanie rafy koralowej, zwiedzanie plantacji trzciny cukrowej oraz wizytę na kreolskim targu. Kolejny wyjazd w ramach projektu „Let’s Light On the Solution” odbędzie się w październiku. Uczniowie i nauczyciele ruszą do Padwy – wyjaśnia Marcin Paśnikowski.
- artykuł w "Głosie Świdnika" 10.06.2022
- artykuł w internetowej wersji "Głosu Świdnika"
- artykuł w "Nowym Tygodniu" 06.06.2022
- artykuł w internetowej wersji "Nowego Tygodnia"
- artykuł na stronie "Świdnik Wysokich Lotów"
4) Krótkoterminowa wymiana uczniów w Padwie, Włochy - 10-14 października 2022r.
źródło: Nowy Tydzień Świdnik
5) Krótkoterminowa wymiana uczniów w Porto, Portugalia - 21-25 listopada 2022r.
Wyjazd zorganizowano w ramach projektu „Let’s Light On the Solution”, pozwolił uczniom na poznanie działania urządzeń wykorzystujących baterie słoneczne, procesu tworzenia hologramów, a także rozwinięcie umiejętności programowania mikrokontrolerów i dronów. Uczestnicy wzięli też udział w wystawach dział Klimta i Moneta, wykorzystujących niesamowite efekty wizualne, poznawali historię Porto podczas gry miejskiej oraz uczyli się jak przygotować lokalny deser. W wyjeździe wzięło udział 4 uczniów SP5, pod opieką nauczycieli Marcina Paśnikowskiego i Grzegorza Martyniuka.
Wrażenia uczniów z wyjazdu: Aleksandra Chojan - Najbardziej mi się podobało zwiedzanie wielu ciekawych muzeów, starych zamkow i oglądanie budynków. Najpiękniejszym widokiem według mnie był ocean! Także bardzo mi się podobało pływanie łódką i oglądanie wszystkich domków które znajdowały się blisko wody. Za to w szkole najfajniejszym zajęciem było latanie dronami, projektowanie 3D i programowanie mikrobitów. Z kolei za ośrodkiem szkoły najbardziej podobały mi się zajęcia z programowania i budowania małych robotów w muzeum hologramów.
6) Szkolenie kadry 16-18 lutego 2023r. w Les Abymes, Guadeloupe, Francja
Dwoje nauczycieli SP5, Marcin Paśnikowski i Magdalena Wnuczek wzięło udział w 3-dniowym szkoleniu "Effective dissemination and sustainability of the project results" w ramach projektu Erasmus+ "let's Light On the Solution". Głównym punktem szkolenia było stworzenie e-booka, który będzie końcowym rezultatem projektu i zostanie wyprodukowany jako zasób dla innych nauczycieli i szkół do wykorzystania w ramach ich programów nauczania. Podczas szkolenia nauczyciele dowiedzieli się, jak używać różnych aplikacji do stworzenia e-booka oraz dodawania interaktywnych treści. W drugiej części szkolenia dla nauczycieli, szczegółowo omówione zostały sposoby skutecznego upowszechniania rezultatów i trwałość projektu. Uczestnicy dowiedzieli się jak m.in. tworzyć i publikować artykuły w Internecie. Nauczyciele omówili również sposoby, się jak planować wydarzenia takie jak wykłady i konferencje, które mają największy zasięg. Efektem tego szkolenia będzie zwiększenie oddziaływania projektów, zwiększenie wpływu i widoczności podejmowanych działań oraz wypracowanie skutecznych narzędzi, które sprawdzają się w społeczności lokalnej. Kolejnym ważnym elementem tego krótkiego programu szkoleniowego była ewaluacja działań i wdrożenie odpowiednich modyfikacji w celu osiągnięcia najlepszych
wyników. Szkolenie było też okazją do podzielenia się swoimi doświadczeniami i wiedzą na temat realizacji projektów Erasmus+ z pozostałymi partnerami oraz nauczycielami miejscowych szkół.
7) Krótkoterminowa wymiana uczniów w Świdniku, Polska - 8-12 maja 2023r.
W ramach projektu Erasmus+ „Let’s Light On the Solution” odbył się tygodniowy pobyt uczniów z Guadeloupe, Włoch i Portugalii w polskiej szkole SP5. Celem projektu było nawiązanie kontaktów międzykulturowych i wymiana wiedzy na temat światła oraz jego właściwości.
Pierwszy dzień pobytu gości upłynął na zajęciach integracyjnych na łonie natury. Uczestnicy brali udział w długim spacerze po lesie, wspólnych grach i zabawach oraz przygotowaniu przekąsek na ognisku. Po lunchu odbyły się zajęcia informatyczne, podczas których uczniowie uczyli się programowania na iPadach.
Drugiego dnia goście wzięli udział w ekstremalnym spływie kajakowym po Bystrzycy, gdzie mieli okazję podziwiać piękną przyrodę i poznać nieco historii Polski podczas wizyty w Muzeum na Majdanku. W ramach wymiany kulturowej, uczestnicy wzięli udział w warsztatach kulinarne, podczas których nauczyli się lepić pierogi i piec cebularze. Wieczorem wszyscy uczestnicy brali udział w grach i zabawach razem z polskimi rówieśnikami.
W czwartym dniu goście brali udział w warsztatach fizycznych, podczas których poznawali właściwości światła, takie jak odbicie, załamanie i rozpraszanie. Następnie uczniowie uczestniczyli w warsztatach z robotyki, gdzie programowali na iPadach mBoty. Po lunchu odbyła się uroczystość świętowania urodzin jednej z uczestniczek z Guadeloupe oraz wspólne zajęcia sportowe.
W piątek uczestnicy projektu udali się na wycieczkę do Warszawy, gdzie odwiedzili Centrum Nauki Kopernik, a następnie zwiedzili warszawską starówkę. Podczas wycieczki uczestnicy mieli okazję poznać historię Polski oraz eksperymentować związane z tematem projektu.
Ostatecznie, projekt zakończył się wręczeniem pamiątkowych certyfikatów i prezentacją szkół partnerskich. Cały tydzień był owocny w nawiązywanie kontaktów między uczestnikami i poznanie kultury i tradycji każdego kraju. Z pewnością ten projekt stanowił wartościowe doświadczenie dla wszystkich uczestników, którzy mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę oraz poznać ludzi z innych krajów.