Mobilności Uczniów z Europy
Szkoła Podstawowa nr 5 w Świdniku z radością gości uczniów z różnych krajów europejskich w ramach projektów Erasmus+. Młodzi ludzie z całej Europy chętnie odwiedzają naszą szkołę, aby brać udział w zajęciach organizowanych przez naszych nauczycieli, poznawać rówieśników, nawiązywać przyjaźnie oraz współpracować w międzynarodowych zespołach. Wspólne doświadczenia edukacyjne i kulturowe tworzą niezapomniane wspomnienia i budują mosty porozumienia między młodzieżą z różnych krajów.
Wizyta Uczniów z Francji i Niemiec
W dniach 17-21 kwietnia gościlimy w naszej szkole uczniów i nauczycieli z Francji i Niemiec. Przebywali oni w Świdniku w ramach realizacji projektu Erasmus+ „How Europe Will Save the World”. Pierwszego dnia pobytu w Świdniku nasi goście wzięli udział w happeningu ekologicznym pod urzędem miasta, podczas którego Burmistrz Świdnika przekazał młodzieży symboliczne klucze do miasta podczas trwającego „Tygodnia dla Ziemi ”. Następnie wraz ze swoimi kolegami z klas angielskich naszej szkoły wzięli udział w grze miejskiej, podczas której szukali zagrożonych wyginięciem gatunków zamieszkujących Europę Po lunchu odbyły się gry i zabawy integracyjne, recyklingowy wyścig oraz wspólne budowanie wieży z makulatury. Wzajemne poznawanie kultur to bardzo ważny element każdej wymiany młodzieży, dlatego też uczestnicy projektu spędzili wtorek w Lublinie biorąc udział w warsztatach kulinarnych. Pod czujnym okiem Pani Marysi nasi goście nauczyli się lepić tradycyjne pierogi z serem i ziemniakami oraz piec lubelskie cebularze. następnie uczniowie i nauczyciele udali się na Stare Miasto, gdzie wzięli udział w poszukiwaniu skarbów. Był to świetny sposób na poznanie historii i legend Lublina. Późne popołudnie i wieczór to czas który Niemcy i Francuzi spędzili w polskich rodzinach. Środę uczestnicy spędzili na warsztatach dotyczących zrównoważonego rozwoju i ekologicznego życia w mieście. Młodzież wzięła udział w projekcji filmu a następnie w grupach tworzyła plakaty na temat swojej wizji życia w społeczeństwie, które dba o naszą planetę. Po lunchu, przyszedł czas na warsztaty komputerowe na temat tworzenia ebooków, oczywiście na temat ekologii i zrównoważonego rozwoju. Czwarty dzień projektu Erasmus+ „How Europe Will Save the World” upłynął w plenarze. Rano cała grupa gości wraz z naszymi uczniami udała się do lasu w Skrzynicach, gdzie posadziła 1000 sadzonek buka na 12 arach. To realny wkład w ratowanie naszej planety. Po ciężkiej pracy wszyscy posilili się kiałbaskami pieczonymi w ognisku. Popołudnie goście spędzili na zwiedzaniu Muzeum na Majdanku. Ostatni dzień wymiany młodzieży w ramach projektu Erasmus+ „How Europe Will Save the World” to wycieczka do Warszawy. Najpierw młodzież udała się do Cenrum Nauki Kopernik, gdzie wykonywali różne eksperymenty, pogłębili swoją wiedzę na temat ochrony środowiska i bioróżnorodności. Po lunchu w okolicach Zamku Królewskiego, uczestnicy zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego. Niesamowita lekcja historii wywarła wielkie wrażenie na młodych Niemcach i Francuzach.
Wizyta Uczniów z Hiszpanii
Gościliśmy uczniów i nauczycieli ze szkoły IES Alyanub w hiszpańskiej Almerii. Pierwszy dzień pobytu gości upłynął na zajęciach integracyjnych na łonie natury. Uczestnicy brali udział w długim spacerze po lesie, wspólnych grach i zabawach oraz przygotowaniu przekąsek na ognisku. Po lunchu odbyły się zajęcia informatyczne, podczas których uczniowie uczyli się programowania na iPadach. Drugiego dnia goście wzięli udział w ekstremalnym spływie kajakowym po Bystrzycy, gdzie mieli okazję podziwiać piękną przyrodę i poznać nieco historii Polski podczas wizyty w Muzeum na Majdanku. W ramach wymiany kulturowej, uczestnicy wzięli udział w warsztatach kulinarne, podczas których nauczyli się lepić pierogi i piec cebularze. Wieczorem wszyscy uczestnicy brali udział w grach i zabawach razem z polskimi rówieśnikami. W czwartym dniu goście brali udział w warsztatach fizycznych, podczas których poznawali właściwości światła, takie jak odbicie, załamanie i rozpraszanie. Następnie uczniowie uczestniczyli w warsztatach z robotyki, gdzie programowali na iPadach mBoty. Po lunchu odbyła się uroczystość świętowania urodzin jednej z uczestniczek z Guadeloupe oraz wspólne zajęcia sportowe. W piątek uczestnicy projektu udali się na wycieczkę do Warszawy, gdzie odwiedzili Centrum Nauki Kopernik, a następnie zwiedzili warszawską starówkę. Podczas wycieczki uczestnicy mieli okazję poznać historię Polski oraz eksperymentować związane z tematem projektu. Cały tydzień był owocny w nawiązywanie kontaktów między uczestnikami i poznanie kultury i tradycji każdego kraju. Z pewnością ten projekt stanowił wartościowe doświadczenie dla wszystkich uczestników, którzy mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę oraz poznać ludzi z innych krajów.
Wizyta Uczniów z Rumunii
Gościliśmy uczniów i nauczycieli z Rumunii w ramach projektu Erasmus+ Edukacja Szkolna. Pobyt naszych gości obfitował w różnorodne i ciekawe zajęcia, które pozwoliły na integrację i wymianę doświadczeń. Jednym z głównych punktów programu były zajęcia outdoorowe. Odwiedziliśmy pasiekę Pana Krzysztofa Kukawskiego, gdzie mieliśmy okazję obejrzeć ule oraz skosztować pysznego miodu. Kolejna część zajęć odbyła się w lesie, gdzie uczniowie wspólnie brali udział w różnych działaniach związanych z pszczołami. Te zajęcia nie tylko wzbogaciły wiedzę uczniów o roli pszczół w ekosystemie, ale również umożliwiły praktyczne doświadczenia i integrację w międzynarodowym środowisku. Pobyt gości z Rumunii był wspaniałą okazją do nauki, wymiany kulturowej i nawiązania nowych przyjaźni.
Wizyta Uczniów z Szwecji
W dniu 7 marca gościliśmy 36 uczniów i 4 nauczycieli ze szkoły Kungsgårdsskolan z Ängelholm w Szwecji. Grupa odwiedziła nas w ramach realizacji Akredytacji Erasmus+. Goście wzięli udział w zajęciach języka angielskiego, podczas których opowiadali o swoim kraju, regionie oraz szkole. Odbyły się również warsztaty z programowania na iPadach, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Nasi uczniowie mieli okazję zintegrować się ze szwedzkimi nastolatkami, wymieniając się doświadczeniami i ćwicząc komunikację w języku angielskim. Spotkanie było doskonałą okazją do nawiązania nowych przyjaźni i wspólnej nauki w międzynarodowym środowisku.
Wizyta Uczniów z Austrii, Grecji, Hiszpanii i Portugalii
Jednym z takich wyjątkowych wydarzeń był tygodniowy pobyt uczniów i nauczycieli z Austrii, Grecji, Hiszpanii i Portugalii w naszej szkole. Aby lepiej się poznać, wszyscy uczestnicy wzięli udział w integracyjnych zajęciach sportowych przygotowanych przez p. J. Sekułę i p. G. Martyniuka. Goście uczestniczyli w warsztatach „Bezludna Wyspa” rozwijających umiejętności miękkie, prowadzonych przez p. B. Adasik, nauczyli się projektowania obiektów 3D podczas zajęć z p. Ł. Wnuczkiem, poznali historię i legendy lubelskie grając w grę miejską przygotowaną przez p. M. Paśnikowskiego, a także odkrywali zagrożone gatunki zwierząt podczas gry na placu Konstytucji zorganizowanej przez p. M. Kubiak. Goście zwiedzili również Muzeum na Majdanku z przewodnikiem, poznali proces produkcji śmigłowców podczas wizyty w WSK PZL-Świdnik, oraz pod opieką p. M. Czajki i p. M. Paśnikowskiego pojechali na wycieczkę do Warszawy, gdzie w Centrum Nauki Kopernik pogłębili swoją wiedzę z przedmiotów ścisłych, a zwiedzając Zamek Królewski i Starówkę, poznali historię Polski i Warszawy. Pobyt gości nie byłby możliwy bez ogromnego zaangażowania rodziców i uczniów SP5, którzy gościli zagranicznych gości w swoich domach. Bardzo dziękujemy! Kolejne spotkanie partnerów projektu w ramach Akredytacji Erasmus+ odbędzie się już w czerwcu w chorwackiej Podgorze.