Rok I - 1 czerwca 2022 - 31 sierpnia 2023
1) Kurs "Narzędzia ICT w nauczaniu hybrydowym, kooperatywnym i metodzie odwróconej lekcji" - Tropea, Włochy 17-21.07.2022
Kurs ukierunkowany był na prezentację narzędzi cyfrowych pozwalających efektywnie wykorzystywać nowoczesne metody nauczania takie jak blended learning czy flippedclassroompodczas nauki zdalnej I stacjonarnej. Część praktyczna była bardzo rozbudowana, pozwalała zaznajomić się z działaniem najpopularniejszych aplikacji, np. edytory obrazów, audio i video, cyfrowe platformy lekcyjne, portale z quizami i aplikacjami e-learningowymi. Wartościowe były również przykłady praktycznych zastosowań tychże narzędzi podczas lekcji.
2) Kurs "Blended Learning: Connecting Remote and Face-to-Face Teaching" - Curaçao, Niderlandy 15-20.08.2022
Dzięki udziałowi w kursie Marcin Paśnikowski, nauczyciel języka angielskiego, pogłębił swoje umiejętności oraz wiedzę z zakresu blended learning i tego, jak ta metoda nauczania może pomóc uczniom rozwinąć takie kompetencje jak autonomia, rozwiązywanie problemów, krytyczne myślenie, jak również poczucie własnej skuteczności. Poznał różne przydatne, darmowe narzędzia cyfrowe, które są sprzymierzeńcami nauczyciela w osiąganiu konkretnych celów edukacyjnych z różnych przedmiotów. Zapoznał się również z przykładami działań, które skutecznie łączą naukę na odległość i w cztery oczy, wykorzystując zasoby "tradycyjne" i technologiczne w procesie dydaktycznym. Nauczył się jak planować zajęcia wzbogacone o nowe narzędzia i strategie, które pozytywnie wpływają na proces nauczania.
3) Kurs języka angielskiego - Malta
W sierpniu 2022 grupa nauczycieli (Iwona Rubaj, Katarzyna Królik, Alina Kołtuniewicz, Joanna Sekuła) wzięła udział w kursie językowym na Malcie. Był to wyjątkowy czas rozwijania umiejętności posługiwania się językiem angielskim, spotkania ludzi z różnych krajów oraz poznawania niezwykłego dziedzictwa kulturowego i walorów krajobrazowych Malty.
4) Kurs "Project Based Learning" - Sewilla, Hiszpania 16-20.01.2023
Sewilla –miasto, w którym wiedzę zdobywa się patrząc na pomarańczowe drzewa w rytmie flamenco odkrywając smaki Andaluzji
Mój pobyt w Andaluzji,a konkretnie w stolicy regionu Sewilli zapamiętam na długo. Miasto zaimponowało mi swoim urokiem i niepowtarzalnym klimatem. W takich okolicznościach wspaniale i szybko zdobywa i poszerza się wiedzę, a właśnie ten cel czyli zdobycie i poszerzenie wiedzy z zakresu nauczania projektowego było głównym, nadrzędnym powodem mojej podróży do tego historycznego miasta. Oczywiście szkolenie odbywało się w ramach programu Erasmus plus. Już od pierwszego dnia wspólnie z moimi koleżankami ze szkoły jak również z nowo poznanymi uczestnikami z Francji zobaczyliśmy, że kurs o nazwie Projeckt Based Learning będzie inspiracją i wyznaczy kolejną nową drogę w naszym warsztacie umiejętności edukacyjnych. Nauczyciel Jonatan-Argentyńczyk z typową południowo-amerykańską pasją wprowadzał nas przez pięć dni zajęć krok po kroku w tajniki nauczania projektowego. Mieliśmy lekcje stacjonarne, ale także ciekawy dzień outdoorowy. Jednym słowem uzyskany certyfikat daje satysfakcję i co ważne wiedza, którą zdobyliśmy będzie służyć naszym uczniom.
Podczas pobytu w Sewilli udało się także przy okazji zobaczyć wiele cudów jakże starej, historycznej architektury tego miasta: Katedrę w Sewilli (La Catedral de Sevilla), Plac Hiszpański (Plaza de Espana), Dom Piłta (Casa de Pilatos), Złotą Wieżę (Torre de Oro) ,arenę walki byków (La Plaza de Toros), Pałac (Real Alcazar), jak również poznać smaki Andaluzji kosztując miejscowych tapas, obejrzeć pokazy Flamenco – tańca andaluzyjskich Romów znanego i podziwianego na całym świecie, który narodził się właśnie tu. Wyjechać poza miasto do najstarszego w Hiszpanii Kadyksu, aż wreszcie nie był bym sobą (z racji profesji i nauczanego przedmiotu) gdybym nie obejrzał meczu LA Liga – jednej z najlepszych piłkarskich lig świata. Udało się popatrzeć i zobaczyć na żywo mecz FC Sewilla –Cadyz ,a wszystko to na legendarnym stadionie Estadio Ramón Sánchez Pizjuán w obecności 43 tysięcy widzów. Dodatkowo smaczku dodało także to, że kiedyś tam występował Diego Maradona.
Autor: Grzegorz Martyniuk
5) Kurs "Improving English Language Skills" - Split, Chorwacja 21-27.01.2023
W dniach 21-27.01.2023 grupa nauczycielek z naszej szkoły: Czerniak Elżbieta, Mazurek-Klekot Anna, Nowak Anna, Piłat Ilona i Małgorzata Staniak brała udział w kursie językowym Improving English Language Skills w pięknym chorwackim mieście Split.
Kurs językowy za granicą ma tę zaletę, że uczestnicy realizują wspólny cel-nauka języka z grupą międzynarodowych znajomych. Aby się porozumiewać, trzeba mówić wspólnym językiem. Prowadzi to do zastosowania umiejętności z lekcji i podnosi znajomość języka angielskiego. W zajęciach uczestniczyli: Polacy, Litwini, Bułgarzy, Francuzi i mieszkańcy Aruby.
Po intensywnym dniu nauki był również czas na zwiedzanie, bliskie wycieczki i picie kawy w pobliskim porcie. Prowadzący zajęcia Dario i Ivanka codziennie zachęcali nas do wprowadzenia w życie zasady pomalo czyli powoli. Stało się to dla nas zasadą na spędzenie czasu w urokliwej Chorwacji. Pomalo!